VOKIEČIŲ DOGAS – TAI DRAUGAS, KURIO NEĮMANOMA IŠDUOTI

Po vokiečių dogo į mano namus įžengs tik… vokiečių dogas. Tai žinau tvirtai. Šios “taisyklės” laikosi  ir būrelis mano draugų – šios veislės mylėtojų iš visos Lietuvos.

Dogas – šuo, kurio neįmanoma nemylėti, pamiršti ar iškeisti. Jei jis įžengė į  žmogaus namus, visiems laikams užkariaus šeimininko širdį, nepalikdamas alternatyvos: vokiečių dogui žuvus ar mirus, ištuštėjusius namus ir skausmo išsekintą širdį pripildys tik kito, mažo dogučio šėliojimas.

(Jei  ir sutikau atsisakiusiųjų dogo ar išmetusių jį į gatvę, tai buvo į dogininkų gretas mados atblokšti snobai, neverti turėti tokį gražų, kilnų ir nesavanaudišką keturkojį draugą.).

Vokiečių dogus auginu nuo 1988- ų metų. Nors turėjome ir tebeturime daugiau įvairių veislių, tačiau visus tuos metus nebuvo nė dienos, kad greta manęs nebūtų vokiečių dogo.

Kuo ši veislė ypatinga? Pirmiausia, savo nepakartojama išvaizda, didinga laikysena ir garbinga istorija. Tačiau apžvelgti standartą nėra šio rašinio tikslas.

Vokiečių dogas nuo kitų šunų skiriasi charakteriu. Kas negirdėjo pikto, isteriško, kartais sunkiai  valdomo kai kurių kitų tarnybinių veislių atstovų lojimo, atėjus svečiui?  Vienas mūsų pažįstamas džiaugėsi turįs sargų aviganį, kurį užsukus svetimam žmogui reikia uždaryti kitoje patalpoje. Esti labai gražių dekoratyvinių šunų veislių, kurių šeimininkai didžiuojasi, jog jų keturkojis draugiškai sutinka ir išlydi visus svečius.

Vokiečių dogas niekad be reikalo neužpuls jūsų svečių, tačiau nesulauksite ir priešingo dalyko –  vokiečių dogas jų nelinksmins savo dėmesiu ir jiems “netarnaus”. Tvirtas, išdidus, pasitikintis savimi vokiečių dogas namus ir šeimininką saugo savaip, ypatingai: jis nepasitiki nepažįstamaisiais, gina būstą, tačiau niekad be reikalo nedemonstruoja savo jėgos. Dogas atidžiai stebi situaciją ir įsikiša tik tuo atveju, jei šeimininkui gresia pavojus. Jei dogas nusprendžia pamaloninti  savo dėmesiu svečius, tai jis daro ne norėdamas pasitarnauti, o iš “savanaudiškų paskatų”.  Todėl nereikėtų nustebti, jei svečiuojantis pas vokiečių dogų augintojus, nuo “reketininko” glostymo bei kasymo įskaus ranka. O dar linksmiau, jei  dogui taip patiksite, kad 50-90 kg sveriantis “mažutėlis” teiksis pamėginti prisėsti ant jūsų kelių!

Todėl vokiečių dogas priskiriamas šunų – kompanionų  grupei. Tiesa, kadaise būta mėginimų dogus paversti tarnybiniais šunimis, jie sėkmingai saugojo ypatingus objektus, gynė šeimininkus ir jų turtą. Tuo metu Lietuvoje buvo veisiami agresyvesni dogai, nors jie niekad nebuvo ypač pikti. Dabar iš Vakarų valstybių (dažniausiai iš Vokietijos, Prancūzijos, Italijos) importuojami vokiečių dogai yra švelnesnio būdo, nors nepasitikėjimas svetimaisiais – privaloma savybė, įrašyta vokiečių dogo veislės standarte.

Mūsų vokiečių dogai yra ne kartą  apgynę mūsų turtą ir šeimos narius. Kita vertus, agresijos niekada neskatinome ir neskatinsime: mūsų veislyne “SPECIALUS AGENTAS” auginami dogai sėkmingai dalyvaudavo ir dalyvauja šunų parodose, o agresija ar nepasitikėjimas savimi vokiečių dogui būtų – dideli trūkumai. Perdėtai agresyvus ar bailus dogas gali būti diskvalifikuotas, jį gali būti uždrausta veisti. Todėl Lietuvos vokiečių dogų veislynuose gimstantys kilmingi dogai (turintys kilmės dokumentus) dažniausiai pasižymi puikia psichika.

Be vokiečių dogų savo gyvenimo neįsivaizduoja puikių, Europoje žinomų veislynų:  ARMADA (savininkė Dainora Sudeikienė), KANTATA (savininkė Tatjana Biskaševskaja), NUO GRAŽUČIŲ (savininkė Violeta Vosyliūtė) – šeimininkės. Dainora Sudeikienė, Tatjana Biskaševskaja, Violeta Vosyliūtė ir kiti vokiečių dogų augintojai bei veisėjai įnešė milžinišką indėlį  į šios veislės populiarinimą bei tobulinimą. Minėtuose veislynuose išveisti vokiečių dogai sėkmingai dalyvauja ir laimi ne tik Lietuvos ir artimojo užsienio, bet ir Vakarų Europos valstybių šunų parodose.  Apie dar vieną dogutį svajoja ir mūsų Avanti Specialus Agentas savininkė Saulina ir kiti, auginantys pirmąjį savo dogą. Žinomas architektas Tauras Budzys ir jo šeima taip pat neįsivaizduoja savo namų be šios veilsės atstovų: augina jau nebe pirmą su Apolonu lyginamos veislės atstovą.

Lietuvoje išveistus vokiečių dogus mielai įsigyja Vokietijos (šios veislės tėvynės), Prancūzijos, Suomijos, Švedijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir net tokių egzotiškų tolimų valstybių kaip Japonija gyventojai. Tai rodo aukštą Lietuvoje išveistų vokiečių dogų lygį, kokybę ir atitikimą standartui.

Autorė: žurnalistė ir veislyno SPECIALUS AGENTAS savininkė.