2. TAIP “DAROMOS ŽVAIGŽDĖS” (antra dalis)

Tęsiame pasaulyje žinomos gyvūnų psichologės ir biologės Karen Pryor pasakojimą.

Malonus procesas

Vokiečių dogo kalytės Heather pergalės parodose atrodė tarsi stebuklas. Tačiau tai nebuvo stebuklas. Spragtuko garsas “paaiškino” Heather, kad jai bus “sumokėta”, jei ji leisis liečiama svetimųjų. Tuomet Heather suprato, kad procesas ne tik nekenksmingas, bet ir malonus. “Neseniai aš pamačiau Heather parodoje, ji nardė paauglių minioje ir linksminosi vaišinama net šešių iškart nepažįstamųjų”, – savo straipsnyje pasakoja K. Pryor.

Nuotraukose Imperia iš Specialus Agentas veislyno. Gražiai stovėti dogas gali su pavadėliu ir be jo

  1. Pryor toliau pasakoja apie tai, kaip išmokė šunį išdidžios laikysenos. (Tiesa, šįkart buvo ne dogas, tačiau juk gyvūnai visi panašūs savo elgsena ir instinktais).

“Dash, standartinis šnauceris, turėjo kitą problemą – nelaikė tinkamai ausų ir uodegos. Kaip ir Heather, Dash buvo labai graži kalė, ir šeimininkė jautė ją turint didžiulį potencialą… Deja, šnauceris su priplotomis ausimis ir pabrukta uodega atrodė nekoks vaizdelis”, – rašė autorė. Ji iš šnaucerio šeimininkės sužinojo, kad su Dash buvo išbandytos visos priemonės, pradedant cypsinčiais žaisliukais, baigiant dvigubu hendlingu, kai kitas šeimininkas stovi už ringo ribų ir kviečia šunį, kad šis pasitemptų ir susidomėtų.

“Dash buvo praradusi susidomėjimą cypsinčiais žaisliukais ir jai tai atrodė tik kvailas „klausos gadinimas“, – rašė K. Pryor. –  Šnaucerio kalytės šeimininkė Beky įsigijo spragtuką ir parodė Dash, kad spragtelėjimas reiškia apdovanojimą. Šeimininkė kiekvieną vakarą praleisdavo po 5 minutes žaisdama su Dash. Kaskart Dash ausys pakildavo, kai Baky spragteldavo. Spragtelėjimas – šėrimas. Dash pradėjo kelti ausis, siekdama tikslo (iš anksto). Netrukus Beky jau galėdavo spragtelti tik po to, kai Dash pakeldavo ausis. Iš pradžių praėjus sekundei, paskui dviem, paskui ir abiem judant. Prieš tai, kai Dash susipažino su spragtuku, jos ausys tai pakildavo, tai nusileisdavo. Netrukus Dash ausys jau stovėdavo ilgai, ypač vos pamačius spragtuką”.

Šeimininkė ėmė mokinti kalytę stovėsenos. Pirmiausia ji spragsėdavo už teisingą užpakalinių kojų pastatymą, kol Dash ėmė pati stotis į teisingą pozą. Tada šeimininkė taip pat pakoregavo priekines kojas, o galiausiai – galvos poziciją. Galiausiai Dash imdavo stotis į teisingą stovėseną, net nelaukdama, kol ją stumtels ar patemps už kojos.  Dash poza tapo kaip supermodelio. Netgi kai teisėjas ją pražiodindavo, kad apžiūrėtų dantis, ar  čiupinėdavo kailį. Šnaucerio kalytė greit suvokė, kad gali pasitikėti šeimininke, kuri visada “sumokės už darbą”. Dabar, po 6 mėnesių, Dash tiesiog švyti pasitikėjimu, didžiuojasi savimi. Dash laimėdavo BOB ir BOS visose parodose, kuriose dalyvaudavo.

“Išbandykite tai, – rekomenduoja K. Pryor. –  Ir nebūtinai su spragtuku. Tinka monetos jūsų kišenėje, šaukštelio trinktelėjimas į stiklą, pirštų spragtelėjimas. Savo balsą pasitaupykite prizo teikimo sustiprinimui (girkite kai jau šuniui bus teikiamas prizas), o malonumui  pažymėti geriau tinka aiškūs garsai, negu ištarti žodžiai. Tokie garsai kaip spragtuko spragtelėjimas ir panašūs. Negalvokite apie tai, kaip jaučiasi šuo. Koncentruokite savo dėmesį į šuns elgseną ir į tai, ką norite „gauti“ iš šuns. Ir nepamirškite būti geros nuotaikos užsiėmimuose. “Šeipingas” yra žaidimas.

Iš anglų kalbos išvertė ir publikaciją parengė Daiva Norkienė ( www.specagent.eu )

(Ateityje skaitykite: kaip išmokyti dogą (ar kitą šunį) gražiai bėgti ringe)